spor-oncesi-ve-spor-sonrasi-beslenme-nasil-olmali

Spor ve beslenmeyi ilişkilendirdiğimizde ikisi de birbirinden ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır. Spor öncesinde ve sonrasında yapılan doğru beslenmedeki temel amaçlar; sporcunun genel sağlığını korumak, performansı arttırmak ve istenilen hedefine ulaşmasını sağlamaktır. Sporcu beslenmesi, yaptığınız spor dalına, yaşa, cinsiyete, fiziksel duruma v.b durumlara göre çeşitlilik gösterebilir.

Spor Öncesi Ne Yemeli?

Spor öncesi beslenmede; maksimum 3 minimum 1 saat öncesinden genellikle karbonhidrat içerikli besinlerle takviye yapılmalıdır. Antrenman öncesinde en kısa sürede sindirimi gerçekleşen ve enerjiye dönüşen besin çeşidi olduğundan dolayı vücutda olumlu etkisini erken gösterecektir.kan şekeri dengesini sağlamak ve glikojen ihtiyacını karşılamak için karbonhidrat destekli beslenmek doğru olacaktır. ( esmer pirinç, çavdar ekmeği, haşlanmış veya fırın da patates, makarna v.b) aşırı derecede protein takviyesi yapılmamasının nedeni ise; proteinin vücuttaki sindirimi; baklagiller ve beyaz et grubunda 4-6 saat ve kızmızı et grubunda ise 6-8 saati bulduğundan dolayı antrenman esnasında sporcuyu fiziksel olarak rahatsız edebilir. Bu yüzden genellikle protein içerikli beslenme spor sonrasında daha uygun görülmektedir.

Spor Sonrası Ne Yemeli?

Spor sonrası beslenmede; sporcunun yaptığı spor dalına, yaşa, cinsiyete, fiziksel duruma v.b durumlara göre değişebilir. Genel olarak antrenmanın sporcuya verdiği yorgunluktan dolayı ve azalan enerji depolarının yerine gelmesi için yeteri kadar karbonhidrat almanız gerekecektir. İlgilendiğiniz spor dalı; fitness veya body building ise ağırlıgınızın 1.5 katı kadar protein almanız uygun olacaktır.Özellikle yaz aylarında olduğumuz için vücutta su kaybı (dehidrasyon) ve bununla beraber mineral kaybı olacağından dolayı antrenman esnasında ve sonrasında su ihtiyacınızı karşılamanız doğru olacaktır.

3
Coliseum

ÜYE OL

Formu doldurduğunuzda en kısa zamanda sizinle iletişime geçilecektir.


Bu form Coliseum ile sizin aranızda iletişim kurmak içindir. Başka bir amaç için kullanılamaz.

Daha fazla bilgi ve birebir başvuru için aşağıdaki telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

COLISEUM
Acarkent

0216 538 38 38


COLISEUM
Sarıyer

0212 342 01 89- 90


SİZİN
İÇİN
COLISEUM >